Söker du efter "UFO : spökraketer, ljusglober och utomjordingar" av Clas Svahn? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.
UFO : spökraketer, ljusglober och utomjordingar
Av Clas Svahn

Bok- presentation: |
UFO : spökraketer, ljusglober och utomjordingar |
Författar- presentation: |
Clas Svahn |
![]() |
Uppläsare: | Mattias Linderoth |
Människor har i alla tider sett fenomen och föremål på himlen som de inte har kunnat förklara: flygande kors, glober av ljus, cigarrformade farkoster och "flygande tefat". När dessa inte har gått att identifiera har de fått beteckningen ufo.
Här skriver Clas Svahn, journalist på Dagens Nyheter, om en rad spännande svenska ufoobservationer gjorda under 100 år. Observationer som han själv har dokumenterat och undersökt. Vi får möta de som säger sig ha sett okända varelser på nära håll och de som menar att de står i kontakt med utomjordingar, de som fångat föremålen på bild eller hittat delar av dem på marken efteråt.
Författaren berättar också historien om det märkligaste av alla svenska ufofenomen, spökraketerna. Föremål som inte bara setts av hundratals vanliga svenskar utan också jagats av flygvapnets piloter och som flera gånger slagit ner i sjöar.
Utgåvor
Människor har i alla tider sett fenomen och föremål på himlen som inte kunnat förklaras: flygande kors, ljusglober och "flygande tefat". När dessa inte har gått att identifiera har de fått beteckningen ufo. Här får vi möta de som säger sig ha sett okända varelser på nära håll och de som fotograferat ufon. Dessutom det märkligaste svenska ufofenomenet, spökraketerna, som jagats av flygvapnets piloter.
Bok: 237390
Anmäl textfel