Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Söker du efter "Historia som tema och gestaltning" av Gunilla Lindqvist? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.
Information från förlaget
Historia som tema och gestaltning
Av Gunilla Lindqvist
Bok- presentation: |
Historia som tema och gestaltning |
Författar- presentation: |
Gunilla Lindqvist |
![]() |
Utgåvor
Häftad
Förlag: Studentlitteratur AB
Lagerstatus: Definitivt slut
Att levandegöra historien är en nödvändighet inom historieundervisningen. Detta kan göras genom tematisering, berättande och gestaltning.
I denna bok diskuterar författaren möjligheten att använda temaarbete, berättelser och ett gestaltande arbetssätt i skolans och förskolans arbete med historia. I boken beskrivs ett historiskt tema, Långt hemifrån, som skildrar utvandringen till Amerika för 100 år sedan, vilken jämförs med dagens invandring till Sverige. Läs mer om boken på studentlitteratur.se
Utgivningsdatum: 20000904
9789144013411
Bok: 112784
Anmäl textfel