Söker du efter "Personbedömning vid rekryterings- och urvalsarbete" av Hans Gordon? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.
Personbedömning vid rekryterings- och urvalsarbete
Av Hans Gordon

Bok- presentation: |
Personbedömning vid rekryterings- och urvalsarbete |
Författar- presentation: |
Hans Gordon |
![]() |
Utgåvor
Ett japanskt ordspråk lyder: ”Tro inte på allt som är sant”.
När det gäller konsten att bedöma människor, deras kapacitet och det vi kallar personlighet, kan vi ibland få för oss att det första intrycket är detsamma som en korrekt och sann bild. Det finns också de som tror det motsatta, att människans natur enbart kan upptäckas med hjälp av sofistikerade testmetoder som tränger bakom och bortom alla vanliga mönster. I denna bok hävdar författaren att all bedömning av god klass måste bygga på ett utredningsförfarande, där tolkningen av den information man samlar in är nyckeln till framgång.
Boken vänder sig till studerande inom beteendevetenskapliga ämnen och på personaladministrativa utbildningar. Den riktar sig även till yrkesverksamma personalchefer, personalkonsulenter, psykologer och liknande.
Bok: 112409
Anmäl textfel