
Antikvariat - Annons

Muminporslin: vinterns under, vinterskål 2022
Årets vinterskål 2022. Vinterns under är baserad på Tove Janssons berättelse “Den farliga vintern” som gavs ut 1955. I historien bestämmer sig Muminfamiljen för att skippa sin traditionella vintersömn. När idrottsentusiasten herr Brisk dyker upp dröjer det inte länge förrän invånarna i Mumindalen är fullt upptagna med att utmana varandra i olika vintersporter. | |
Kommentar: | Diameter 15 cm |
Klicka för att visa relaterade produkter: | #antikvariskt muminporslin #vinterns under #nyhet2022 #säsongsprodukt #vinterrea2022 |
Pris: |
398 kr |
Muminporslin
De populära Muminmuggarna i porslin från Arabia har fått sällskap – nu erbjuder vi även porslin som kakburk, kanna och skålar. Muminskålarna har precis som muggarna blivit populära samlarobjekt och görs med samma motiv. Vi kan också erbjuda den fina barnservisen som passar perfekt att ge i dop- eller födelsedagspresent. Muminporslinet är framtaget av designern Tove Slotte-Elevant, helt i enlighet med Tove Janssons originalteckningar.
Tack vare ett unikt samarbete mellan Glansholms Bokhandel & Antikvariat och Arabia/Iittala kan vi nu erbjuda dessa till specialpris åt våra kunder.
Produktpresentationer

Produkt från 2021
Pris: 448 kr
Se produkten ...
Mumin i Glansholms Bokhandel
Muminkaraktärerna
Anmäl textfel